یک نکته از این معنی

نکته سنجی‌های اجتماعی،سیاسیِ، فرهنگی و کامپیوتری!

یک نکته از این معنی

نکته سنجی‌های اجتماعی،سیاسیِ، فرهنگی و کامپیوتری!

یک نکته از این معنی گفتیم و همین باشد.

گاه نوشت های مذهبی و سیاسی و فرهنگی و کامپیوتری محمدامین راستگو

طبقه بندی موضوعی

 

1. زیارت انس و محبت می آورد. هر کس را که زیاد ببینی با او مانوس می شوی. از این رو گفته اند هر که را در دنیا دوست داشتی و با او مانوس بودی با هم او محشور می شوی.

 

2. نماز رفتن به زیارت پروردگار است. نیایش با معبود است. نماز انس و محبت می آورد. چون با کسی مانوس شدی و مهرش در دلت نشست به حرفش گوش می کنی. از این روست که گفته اند نماز از گناه باز می دارد.

 

3. اسلام بر خلاف مکاتب بشری و حرف های قشنگ اما نابخردانه ی برخی نمی گوید مهم این است که دلت پاک باشد نمی گوید در دل به زیارت برو یا در تصور خویش عبادت کن! البته این را نیز می خواهد اما تاکید بر ظاهر عمل نیز دارد، حتما می بایست با بدن خویش نماز را به پا داری و با پای تن به حج بروی و با دست و پای خویش در راه حق قدم برداری و عبادت کنی.

 

4. معاد جسمانی است. برای معاد جسمانی به روحی خدایی نیاز است تا ظرفیت ارتباط با خدا را داشته باشد. اما علاوه بر روح خدایی به جسمی خدایی نیز نیاز است. جسمی که خدایی نشده باشد یعنی با خدا انس نگرفته باشد ظرفیت ورود به بهشت را ندارد. هر چقدر روحت و جسمت با خدا انس بیشتری داشته باشد برای ارتباط با خدا ظرفیت بیشتری داری و طبعا مقامت در بهشت بالاتر است.

 

اگر جسمت خدایی نشده باشد و ناخالصی داشته باشد ظرفیت ارتباط با خدا را نداری چرا که نور و تاریکی در یک جا جمع نمی شوند. اگر جسمت ناخالصی داشته باشد می بایست ناخالصی هایش پاک شود. خاک را در کوره می پزند تا ناخالصی هایش جدا شود و پاک شود. اگر ناخالص بودی می بایست بروی در کوزه تا بپزی تا حداقل ظرفیت ارتباطی را به دست بیاوری. اگر در این دنیا با انس با خدا جسمت را خدایی نکردی می بایست بروی در کوزه تا حداقل ظرفیتی را به دست بیاوری.

 

اسلام بر ظاهر عمل تاکید دارد چون هم جسم و روح می بایست رنگ خدا بگیرند و با خدا انس بگیرند. هم روح و هم جسم می بایست تعالی پیدا کنند. شهادت بالاترین مرتبه است چون جسم نیز در راه خدا فدا می شود.

 

پی نوشت : آن چه من با درک ناقص خویش می فهمم و می نویسم تنها وجهی است از حقیقت و مرا آن نرسد که در مورد عین حقیقت فلسفه احکام صحبت کنم. تنها چیزی را که در محدوده فهم خودم بود نوشتم

 

توضیح دوست عزیز و بزرگوارم حاج آقا رسولی: اگرچه معاد جسمانی است، اما قطعاً با جسمی لطیف تر از جسم دنیایی فعلی صورت می پذیرد. البته تأثیر حرکات جسمی و ظاهری بر جسم اخروی انسان، قطعی است. عقیده ی ما این است که حرکات ظاهری و جسمانی ما در این دنیا، تأثیر مستقیم بر روحمان دارند و نتیجتاً این روح ماست که بدن مثالی متناسب با خود برای معاد تولید می کند. (دقت کنید!)
به عبارت دیگر صحیح است که هر چه قدر جسممان را در این دنیا در راه عبادت خدا صرف کنیم، جسم اخروی ما لطیف تر خواهد شد (که شما به همین مطلب به زیبایی اشاره کردید) اما این مطلب به این معنا نیست که همین جسم دنیایی ماست که لطیف تر می شود، بلکه این جسم در دل خاک پوسیده می شود و جسم اخروی تابعی از شرایط روحانی ماست.

 

محمدامین راستگوجهرمی

تفقه

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی